Nauka języka angielskiego, testy, ćwiczenia do egzaminu FCE - First Certificate in English, czyli jak efektywnie poprawić swój angielski
Kategorie: Wszystkie | Aktualności | Metody | Podstawowe źródła
RSS
wtorek, 05 marca 2019
Nowy adres bloga
Materiały z tego bloga mają swój nowy dom na https://fceexam.blogspot.com/

Agora zamyka blox.pl, tak że czas zmienić adres.

21:43, cyfrowyja
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 26 kwietnia 2009
Matura z angielskiego, materiały, testy
Poziom matury z angielskiego jest nieco zbliżony do FCE, dlatego pomyślałem, że maturzyści i zdający FCE mogą mieć wiele wspólnych ćwiczeń. Tym bardziej, żę nieraz to podobna grupa wiekowa.
Sąsiedzki blog angielski.blox.pl dostarcza mnóstwo matriałów na ten temat, publikując gry, nowości ze stron BBC i testy pożyteczne dla maturzystów. Zachęcam do zaglądania, bo autor się chyba specjalizuje w maturalnej tematyce. Powtórzę niektóre linki, bo parę osób o nie pytało, być może również zacznę gromadzić maturalne testy i ćwiczenia :

Maturzystom składam wyrazy współczucia.
czwartek, 12 marca 2009
Sesja letnia FCE 2009 - zapisy
O mało bym przegapił. Jeśli chcesz zdawać FCE w tej sesji, czas przystąpić do działania, w terminie 16 lutego – 24 marca przyjmowane są zapisy, w trybie późnym 25 marca - 20 kwietnia. Ceny mogą zależeć od centrum egzaminacyjnego, ale u mnie oznacza to poprzednie ceny. BC zrobiło stronę ze wsparciem dla studentów - ale wysiłek - http://www.candidates.cambridgeesol.org/cs/. Ponadto na stronach British Council więcej informacji i adresy i telefony centrów egzaminacyjnych.
21:46, cyfrowyja
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 02 października 2008
Fixed phrases (CAE)
Pod tym pojęciem kryja się typowe, często uzywane, charakterystyczne wyrażenia dla języka angielskiego, które jednak w dużej części nie mogą być tłumaczone wprost. Frazy te można znaleźć w słownikach, np. Free Dictionary, ale znacznie ładniejszym źródłem wydaje mi się serwis http://www.phrases.org.uk/. Zwróćcie przy okazji uwagę na frazy z Biblii, Szekspira czy marynarskie - to właściwie kanon. Wszystkie frazy są wyjaśnione wraz z historią, która sama już jest ciekawa - a to pomaga w zapamiętywaniu. Jedyne, czego mi wszędzie brakuje, to popularności fraz. Pomogłoby to wybrać te do nauki w pierwszej kolejności. Możnaby badać ją poprzez wyszukiwarkę, ale kto to zrobi?

Na zakończenie długi teścik.

21:11, cyfrowyja
Link Dodaj komentarz »
sobota, 28 czerwca 2008
CAE speaking - przykładowe scenariusze
Na rozgrzewkę standardowe pytania; Gdzie mieszkasz, ile lat się uczysz angielskiego, jakie jedzenie lubisz?.

Następnie pytania do obrazków. Obrazki: mężczyzna pod woda nurkujacy ogladajacy zęby delfina, pielegniarka przygladająca sie narzędziom,kobieta-podrózniczka ogladajaca figurki na targu.
Pytanie: co tych ludzi interesuje ,czemu sie tak przygladają? Partner-drugi zestaw ilustracji; ludzie na jeżdżacy na zwierzętach, pies ,wielbłady- jak ludzie wykorzystuja te zwierzeta, w czym pomagaja psy?

Rozmowa: obrazki dotyczące badań - kosmos-rakieta, wykopaliska, probówki,burza nad jakims miastem. Co jest najwazniejsze dla przyszłości?
Ostatnie pytanie - czy badania naukowe pomagaja ludziom zrozumiec problemy srodowiska?

Do wspólnej dyskusji: różne wynalazki np. teleskop, apartat, rower, talerz satelitarny, ktore sa najważniejsze i dlaczego.

Pytania ogolne:
- czy ludzie są szczęsliwi przez nowoczesne wynalazki
-jaki wplyw ma na nasze zycie historia
-ktore to najważniejsze wynalazki


Zestaw 2.
1. Na początek standardowe pytania: skąd jesteś, jakie masz plany na przyszlość, ktora pore dnia lubisz najbardziej?

2. Porównaj dwa obrazki pod kątem planów, nadziei na przyszlość: mloda para, mlodzi rodzice z dzieckiem, zespół sportowy w szatni z trenerem, małe dziecko sadzace drzewko( przynajmniej jakoś tak to wygladalo); druga osoba miała ludzi w ekstremalnych sytuacjach sportowych: spływ kajakowy i coś tam jeszcze ...

3. Problemy środowiska: smieci, fabryka zanieczyszczająca powietrze, wycięte lasy, zakorkowana ulica, ktore najgroźniejsze - dyskusja

4. Co zrobić aby zachęcić mlodych ludzi do dbania o srodowisko? co lepiej wpływa na ludzi reklama czy artykuł o problemach środowiska? czy zgadzasz sie ze stwierdzeniem ze dzisiejszy świat jest 'overcrowded'?

Przykłady znalezione w internecie.
Dla tych, którzy lubią pytania trudne mam przykładowe pytania z przesłychania na uniwersytety.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6