Nauka języka angielskiego, testy, ćwiczenia do egzaminu FCE - First Certificate in English, czyli jak efektywnie poprawić swój angielski
Kategorie: Wszystkie | Aktualności | Metody | Podstawowe źródła
RSS
sobota, 26 listopada 2011
Czy ten blog pomógł Ci ?
Od dawna nie piszę nic nowego, nie informuję o sesjach FCE. Ale większośc linków ciągle jest poprawna i chciałbym, by tak pozostało, może nawet dodam kolejne w razie potrzeby. Warto?

Dlatego mam prośbę; jeśli znasz ciekawe materiały w Sieci, nowe metody, wpisz komentarz. Jeśli informacje tu zawarte pomogły Ci, także zostaw wiadomość. będzie to dla mnie sygnał, że utrzymanie bloga ma sens.

niedziela, 26 kwietnia 2009
Matura z angielskiego, materiały, testy
Poziom matury z angielskiego jest nieco zbliżony do FCE, dlatego pomyślałem, że maturzyści i zdający FCE mogą mieć wiele wspólnych ćwiczeń. Tym bardziej, żę nieraz to podobna grupa wiekowa.
Sąsiedzki blog angielski.blox.pl dostarcza mnóstwo matriałów na ten temat, publikując gry, nowości ze stron BBC i testy pożyteczne dla maturzystów. Zachęcam do zaglądania, bo autor się chyba specjalizuje w maturalnej tematyce. Powtórzę niektóre linki, bo parę osób o nie pytało, być może również zacznę gromadzić maturalne testy i ćwiczenia :

Maturzystom składam wyrazy współczucia.
czwartek, 12 marca 2009
Sesja letnia FCE 2009 - zapisy
O mało bym przegapił. Jeśli chcesz zdawać FCE w tej sesji, czas przystąpić do działania, w terminie 16 lutego – 24 marca przyjmowane są zapisy, w trybie późnym 25 marca - 20 kwietnia. Ceny mogą zależeć od centrum egzaminacyjnego, ale u mnie oznacza to poprzednie ceny. BC zrobiło stronę ze wsparciem dla studentów - ale wysiłek - http://www.candidates.cambridgeesol.org/cs/. Ponadto na stronach British Council więcej informacji i adresy i telefony centrów egzaminacyjnych.
21:46, cyfrowyja
Link Dodaj komentarz »
piątek, 26 grudnia 2008
Niższe opłaty za egzaminy
Dobra wiadomość - od nowego roku opłaty spadają: FCE do 495 PLN (ze zniżką 460 PLN), CAE do 520 PLN (ze zniżką 485 PLN)
czwartek, 02 października 2008
Fixed phrases (CAE)
Pod tym pojęciem kryja się typowe, często uzywane, charakterystyczne wyrażenia dla języka angielskiego, które jednak w dużej części nie mogą być tłumaczone wprost. Frazy te można znaleźć w słownikach, np. Free Dictionary, ale znacznie ładniejszym źródłem wydaje mi się serwis http://www.phrases.org.uk/. Zwróćcie przy okazji uwagę na frazy z Biblii, Szekspira czy marynarskie - to właściwie kanon. Wszystkie frazy są wyjaśnione wraz z historią, która sama już jest ciekawa - a to pomaga w zapamiętywaniu. Jedyne, czego mi wszędzie brakuje, to popularności fraz. Pomogłoby to wybrać te do nauki w pierwszej kolejności. Możnaby badać ją poprzez wyszukiwarkę, ale kto to zrobi?

Na zakończenie długi teścik.

21:11, cyfrowyja
Link Dodaj komentarz »
sobota, 28 czerwca 2008
CAE speaking - przykładowe scenariusze
Na rozgrzewkę standardowe pytania; Gdzie mieszkasz, ile lat się uczysz angielskiego, jakie jedzenie lubisz?.

Następnie pytania do obrazków. Obrazki: mężczyzna pod woda nurkujacy ogladajacy zęby delfina, pielegniarka przygladająca sie narzędziom,kobieta-podrózniczka ogladajaca figurki na targu.
Pytanie: co tych ludzi interesuje ,czemu sie tak przygladają? Partner-drugi zestaw ilustracji; ludzie na jeżdżacy na zwierzętach, pies ,wielbłady- jak ludzie wykorzystuja te zwierzeta, w czym pomagaja psy?

Rozmowa: obrazki dotyczące badań - kosmos-rakieta, wykopaliska, probówki,burza nad jakims miastem. Co jest najwazniejsze dla przyszłości?
Ostatnie pytanie - czy badania naukowe pomagaja ludziom zrozumiec problemy srodowiska?

Do wspólnej dyskusji: różne wynalazki np. teleskop, apartat, rower, talerz satelitarny, ktore sa najważniejsze i dlaczego.

Pytania ogolne:
- czy ludzie są szczęsliwi przez nowoczesne wynalazki
-jaki wplyw ma na nasze zycie historia
-ktore to najważniejsze wynalazki


Zestaw 2.
1. Na początek standardowe pytania: skąd jesteś, jakie masz plany na przyszlość, ktora pore dnia lubisz najbardziej?

2. Porównaj dwa obrazki pod kątem planów, nadziei na przyszlość: mloda para, mlodzi rodzice z dzieckiem, zespół sportowy w szatni z trenerem, małe dziecko sadzace drzewko( przynajmniej jakoś tak to wygladalo); druga osoba miała ludzi w ekstremalnych sytuacjach sportowych: spływ kajakowy i coś tam jeszcze ...

3. Problemy środowiska: smieci, fabryka zanieczyszczająca powietrze, wycięte lasy, zakorkowana ulica, ktore najgroźniejsze - dyskusja

4. Co zrobić aby zachęcić mlodych ludzi do dbania o srodowisko? co lepiej wpływa na ludzi reklama czy artykuł o problemach środowiska? czy zgadzasz sie ze stwierdzeniem ze dzisiejszy świat jest 'overcrowded'?

Przykłady znalezione w internecie.
Dla tych, którzy lubią pytania trudne mam przykładowe pytania z przesłychania na uniwersytety.
wtorek, 15 kwietnia 2008
FCE - od czego zacząć? jaka szkoła?
Takie pytania początkujących to codzienność.
Po pierwsze: sprawdź się w testach Reading i Use of English i poczytaj trochę o egzaminie. Możesz spróbować też test listeningu. Linki do testów znajdziesz na początku mojego blogu.

Jesli masz wyniki powyżej 50%, to jest duża szansa, że pracując z książkami i sporym samozaparciem oraz ćwicząc z kolegą rozmowę - zdasz. Pozostaje jeszcze pisanie: kilka korepetycji powinno pomóc. No i moje rady :-)
Ale możliwe też że nie masz 50% - i nie ma się czym martwić, bo testy są tak napisane, by złapać na niuansach ucznia, szczególnie takiego, który nie ćwiczył. Wtedy warto rozważyć szkołę językową - pomimo mojej krytyki, szkoła ma sporo zalet. Zmusza do nauki, szczególnie dyscyplinuje jeśli sam płacisz, równasz w niej do grupy. Dobra szkoła to głównie dobry nauczyciel, czyli taki, który:
 • jest ekspertem w temacie, zna sztuczki i kruczki,
 • potrafi jasno tłumaczyć
 • wykłada teorię sprawnie, w sposób uporządkowany i bez pomijania
 • dużo i ciekawie ćwiczy narzucając tempo
 • wyjasnia i analizuje błędy
 • uczestniczy w dialogach/poprawia
 • nie wyśmiewa się
 • nie stresuje częstymi sprawdzianami i ocenami - test max 1/mies. - liczy się efekt końcowy
 • z lekcji robi raczej warsztaty niż klasę, w której trzeba podnosić paluszek i wstawać
 • zna metody uczenia się
 • zadaje i sprawdza prace domowe, szczególnie pisemne na writing (tak,tak!)

Przed zapisem do szkoły popytaj, zobacz lekcję próbną. Szkoła pewnie poprosi cię na pisemny test kwalifikacyjny - przygotuj się, powtórz gramatykę szkolną, czasowniki i ich użycie, zwroty. Niektóre szkoły mają wypożyczalnie książek i filmów oraz dodatowe bezpłatne konwersacje - warto w miarę możliwości skorzystać z nich.
Z podręczników jeszcze raz polecam Oxford FCE Masterclass, bo jasno przedstawia wiedze do ogarnięcia. Z czasem widzę jak wazna jest to sprawa i ile zalet ma ta książka.

OK, tyle o szkole. A dobry uczeń? To taki, co zawsze odrabia prace domowe, robi testy FCE, nie obija się na zajęciach, skupia się i nie marudzi z czytaniem ćwiczeń, sporo słucha po angielsku w domu i uczy się ciągle nowych słówek np. z supermemo. Kładę tu nacisk na ćwiczenia, bo zabierają sporo czasu. Im więcej w domu, im szybciej zostaną sprawdzone tym efektywniej. W klasie najlepiej gdy wynik 1 ćwiczenia czyta 1, max.2 osoby.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5
Blog Ci pomógł? Zobacz strony reklamodawców!